dodaj do ulubionych   |   strona główna  
 

   |   NOCLEGI   |   INFORMATOR   |   FOTOGALERIA   |   KONTAKT     |   REKLAMA  |

   

 
O gminie Dziwnów...


 

Dziwnów położony na Mierzei Dziwnowskiej między Morzem Bałtyckim a rzeką Dziwną, posiada bardzo dobre warunki plażowania, możliwość zażywania kąpieli morskich, klimat korzystnie wpływający na ludzki organizm. Jest też jednym z etapów międzynarodowych regat żeglarskich. Od kilku lat organizowane są również regaty windsurfingowe. Dużym powodzeniem cieszą się rejsy statkami po morzu i zalewie, Ciekawostkę dla wielu turystów stanowi most zwodzony na wyspę Wolin, jak i również znajdujący się tu port rybacki. Na odwiedzających czekają także liczne restauracje, kawiarnie, bary, puby. Wczasowicze lubiący spacery mają do dyspozycji lasy sosnowe, parki oraz promenadę spacerowo-widokową ciągnącą się grzbietem piaszczystych wydm. W pobliżu Dziwnowa leży jezioro Martwa Dziwna, które jest celem ornitologicznych wycieczek. Miłośnicy skrzydlatych stworzeń mają okazję do podglądania licznych gatunków ptaków lęgowych. Odkryto tu obecność bardzo rzadkiej gęsi bernikli kanadyjskiej. Miejscowe wody mają do zaoferowania wędkarzom wspaniałe gatunki ryb: okonie, leszcze, węgorze, szczupaki, liny. sandacze, łososie.


 

WAŻNIEJSZE DATY ZWIĄZANE Z DZIWNOWEM

1243 r. pierwsza wzmianka w dokumencie

XIII w. Dziwna uległa zapiaszczeniu i straciła swoje 
znaczenie handlowe. (wcześniej wiódł tędy ważny
szlak handlowy łączący Zalew Szczeciński z Bałtykiem)

1820-30 w tych latach zaczęli napływać do Dziwnowa pierwsi kuracjusze rozpoczynając w ten sposób rozwój miejscowości jako kąpieliska morskiego.

1896 Odkrycie źródeł solankowych przyczyniło się do budowy łazienek solankowych i borowinowych. Uzdrowisko funkcjonowało w Dziwnowie jeszcze przez krótki czas po wojnie. Obecnie solanki nie są eksploatowane. 


Międzywodzie, Dziwnów, Dziwnówek i okolice
Zdjęcia udostępniło Wydawnictwo "Pan Dragon"    

oraz serwis www.dziwnow.com


                                           Powrót          Strona Główna